5 علت سرمای بیش از حد یخچال

بسیاری از کاربران از سرمای بیش از حد یخچال خود شکایت دارند. اما علت ایجاد این مشکل چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری نمود؟
بطور کلی ، یخچال یکی از لوازم خانگی پرمصرف است که برای نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی‌ها در دمای پایین به کار می ‌رود. این دستگاه با استفاده از یک سیستم خنک کننده، دمای داخلی را در حدود ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد حفظ می‌ کند تا مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را در برابر فساد حفظ کند.
یخچال به‌ طور عمده شامل دو قسمت یخچال و فریزر است. در قسمت یخچال، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نگهداری می ‌شوند و در قسمت فریزر، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به صورت یخ یا بسته‌بندی شده برای مدت زمان طولانی نگهداری می ‌شوند.
امروزه وجود این دستگاه در زندگی روزمره بسیار مهم است و به صورت گسترده در منازل، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و سایر مکان‌هایی که نیاز به نگهداری مواد غذایی دارند، استفاده می‌ شود.

چه عواملی باعث سرمای بیش از حد یخچال می شوند؟

یخچال برای حفظ موادغذایی در دمای مناسب طراحی شده است. اما دلایل مختلفی ممکن است باعث سرمای بیش از حد یخچال می شوند که عبارتند از:

1. فعالیت بیش از حد موتور یخچال

در برخی موارد، موتور یخچال ممکن است به دلیل بار زیاد و فعالیت بیش از حد، درجه حرارت داخل یخچال را بالا ببرد و باعث ایجاد سرمای زیادی در داخل یخچال شود.

2. نقص در تنظیم ترموستات

ترموستات در یخچال کنترل کننده دماست و در صورت نقص در تنظیم، می‌تواند باعث افزایش سرمای یخچال شود.

3. دستکاری غیرمجاز تنظیمات یخچال

در برخی موارد، افراد ممکن است به طور ناخواسته تنظیمات یخچال را تغییر دهند و باعث افزایش سرمای یخچال شوند.

4. مسدود شدن جریان هوای سرد

در برخی موارد، هوای سرد در یخچال می‌تواند به دلیل مسدود شدن مسیرجریان هوا، به درستی جریان نیافته و باعث افزایش سرمای یخچال شوند.

5. نقص در قطعات داخلی

قطعات داخلی یخچال ممکن است به دلیل خرابی، باعث افزایش سرمای یخچال شوند. این قطعات عبارتند از:
– فن خنک ‌کننده: فن خنک‌ کننده در یخچال به منظور حرکت هوای سرد داخل و خارج دستگاه استفاده می‌ شود. در صورتی که فن خنک ‌کننده خراب شود و هوا به طور مناسب داخل دستگاه پخش نشود، دمای داخلی یخچال بیش از حد کاهش یافته و باعث سرمای بیش از حد یخچال می شود.
– کمپرسور: کمپرسور در یخچال به منظور فشردن گاز خنک کننده به منظور خلق سرمای لازم برای یخچال استفاده می ‌شود. در صورت خرابی کمپرسور، گاز خنک ‌کننده به ‌طور کامل فشرده نمی ‌شود ، در نتیجه دمای داخلی یخچال بیش از حد کاهش یافته و باعث سرمای بیش از حد دستگاه می شود .

سرمای بیش از حد یخچال
سرمای بیش از حد یخچال

خرابی ترموستات چگونه می تواند باعث سرمای بیش از حد یخچال شود؟

ترموستات در یخچال برای کنترل دمای داخلی یخچال و حفظ آن در دمای مناسب استفاده می‌شود. در صورت خرابی ترموستات، ممکن است دمای داخلی یخچال به دلیل عدم کنترل دما، بیش از حد کاهش یابد و سرمای بیش از حد در یخچال ایجاد شود.
در برخی موارد، خرابی ترموستات ممکن است باعث عدم قطع و وصل شدن موتور یخچال شود که به دلیل اینکه موتور یخچال همراه با کاهش دما و در صورت رسیدن به دمای مناسب متوقف می ‌شود، سرمای بیش از حد در یخچال را ایجاد می‌ کند.
همچنین، در برخی موارد، خرابی ترموستات باعث ایجاد فشار کمتر در مسیر هوایی یخچال می ‌شود که باعث افزایش سرمای بیش از حد در داخل یخچال می ‌شود.
به طور کلی، خرابی ترموستات ممکن است باعث ایجاد سرمای بیش از حد در داخل یخچال شود و برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است ترموستات یخچال را به ‌طور دوره‌ای بررسی کرده و در صورت نیاز، تعمیر یا تعویض کنید.

نقش ترموستات در مسدود شدن مسیرهای هوایی یخچال چیست؟

ترموستات در یخچال به‌ عنوان یک سنسور دما عمل می ‌کند و برای کنترل دمای داخلی یخچال و حفظ آن در دمای مناسب استفاده می‌ شود. هنگامی که دمای داخلی یخچال به دمای مطلوب رسید، ترموستات به موتور یخچال دستور می ‌دهد تا متوقف شود تا دمای داخلی یخچال به ثبات برسد. در صورتی که ترموستات خراب شود و اشاره دما را به درستی انجام ندهد، ممکن است دمای داخلی یخچال بیش از حد کاهش یابد و برای کاهش دما، موتور یخچال به ‌طور مداوم در حال کار باشد.
این مسئله باعث افزایش فشار هوا در مسیر هوایی یخچال می ‌شود و ممکن است باعث مسدود شدن مسیر هوایی یخچال شود. در نتیجه، هوای داخلی یخچال به ‌صورت نامطلوب تغییر می ‌کند و ممکن است به‌عنوان عامل اصلی در ایجاد مشکلاتی مانند سرمای زیاد یا افزایش برفک در یخچال عمل کند.
به‌ طور کلی، ترموستات در یخچال به‌عنوان یکی از عوامل مهم در کنترل دمای داخلی و حفظ آن در دمای مناسب عمل می‌کند و خرابی آن می‌ تواند منجر به مشکلاتی در کارکرد یخچال شود.

نحوه جلوگیری از ایجاد سرمای بیش از حد یخچال

برای جلوگیری از سرمای بیش از حد یخچال و حفظ دمای مناسب داخلی آن، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:
– مطمئن شوید که درب یخچال به خوبی بسته شده است و هیچ نقصی در آن وجود ندارد. در صورت وجود نقص در درب، هوا به داخل یخچال نفوذ کرده و باعث بالا رفتن دمای داخلی آن خواهد شد.
– محل قرارگیری یخچال را به دقت انتخاب کنید. یخچال باید در محیطی با دمای مناسب و خشک قرار گیرد. در صورت قرار گرفتن یخچال در محیطی با دمای بالا یا رطوبت زیاد، احتمال بیشتری برای ایجاد سرمای بیش از حد یخچال وجود دارد.
– تعویض فیلتر گرد و غبار یخچال بصورت دوره‌ای کمک می‌ کند تا هوا به خوبی درون دستگاه گردش پیدا کند و از داخل یخچال خارج شود.
– در صورتی که یخچال شما دارای قطعات خراب یا نقص‌های دیگری است، باید آنها را تعویض یا تعمیر کنید تا دمای داخلی یخچال به دمای مناسب برگردد.
– در صورتی که در حال استفاده از فریزر هستید، باید فریزر را به دور از دمای محیطی بالا نگه دارید و درب فریزر را به خوبی ببندید تا هوا به داخل فریزر نفوذ نکند.

برای تعمیر یخچال در کرج ، با نیکان سرویس تماس بگیرید. 

نیکان سرویس : تعمیرگاه تخصص یخچال و فریزر

6 ماه گارانتی تعمیر ، برای جلب رضایت کامل شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *